Email This Print This Board Of Directors

Dato' Tan Heng Chew

Executive Chairman

Dato' Tan Heng Chew, JP, DJMK, 67, a Malaysian, was the first director of the Company when it was incorporated on 26 March 1997. He was appointed the Chairman of the Board on 1 November 1999. Dato' Tan has been re-designated as Executive Chairman effective 1 January 2011.

Dato' Tan graduated from the University of New South Wales, Australia with a Bachelor of Engineering (Honours) degree and has a Masters degree in Engineering from the University of Newcastle, Australia. He joined the Tan Chong Motor Holdings Berhad ("TCMH") group of companies in 1970 and was instrumental in the establishment of its Autoparts Division in the 1970s and early 1980s.

Dato' Tan sits on the Board of TCMH as Executive Deputy Chairman and Group Managing Director and also the Executive Chairman of Warisan TC Holdings Berhad. He is also a director and shareholder of Tan Chong Consolidated Sdn Bhd, a major shareholder of the Company. Dato' Tan has abstained from deliberating and voting in respect of transactions between the Group and related parties involving himself.

Mr. Low Seng Chee

Executive Director

Mr. Low Seng Chee, 54, a Malaysian, is an Executive Director appointed to the Board on 1 July 2010. He was re-designated as Executive Director and Chief Executive Officer on 1 June 2013.

Mr. Low graduated from Monash University, Melbourne, Australia with a Bachelor of Electrical Engineering degree and subsequently obtained his Master of Business Administration from Heriot-Watt University, Edinburgh, Scotland.

Mr. Low has more than 25 years of working experience in high volume semiconductor production, automotive component manufacturing, vehicle assembly as well as vehicle retailing. Senior management positions held by Mr. Low included heading the operations of automotive assembly plants of several global marques in Malaysia and an Aluminum foundry supplying to the automotive and motorcycle industries.

Dato' Tan Eng Hwa

Executive Director

Dato' Tan Eng Hwa, DIMP, 59, a Malaysian, is an Executive Director. He was first appointed to the Board on 1 November 1999 as a Non-Independent Non-Executive Director. Dato' Tan was re-designated as Executive Director on 23 March 2004 and as Executive Director and Chief Operating Officer on 1 June 2013.

Dato' Tan graduated from the University of Birmingham with a Bachelor of Commerce degree. He was with the Tan Chong Motor Holdings Berhad group as Treasurer and was also involved in various departmental functions within the group.

Dato' Tan is a director and shareholder of Tan Chong Consolidated Sdn Bhd, a major shareholder of the Company. He has abstained from deliberating and voting in respect of transactions between the Group and related parties involving himself.

Dato' N. Sadasivan s/o N.N. Pillay

Independent Non-Executive Director

Dato' N. Sadasivan s/o N.N. Pillay, DPMP, JSM, KMN, 74, a Malaysian, is an Independent Non-Executive Director. He was appointed to the Board on 1 November 1999 and is the Chairman of the Audit Committee and a member of Nominating Committee. Dato' was re-designated as Senior Independent Non-Executive Director on 22 January 2013.

Dato' Sadasivan graduated from the University of Malaya with a Bachelor of Arts (Honours) degree majoring in Economics in 1963. In the same year, Dato' Sadasivan commenced working for the Singapore Economic Development Board and was head of the Industrial Facilities Division when he left to join Malaysian Investment Development Authority (previously known as Malaysian Industrial Development Authority) ("MIDA") in 1968. He was with MIDA for a total of 27 years and became its Director- General in 1984. He retired from MIDA in 1995.

Dato' Sadasivan is a director of Petronas Gas Berhad. He also sits on the board of Bank Negara Malaysia.

Dato' Haji Kamaruddin @ Abas Nordin

Independent Non-Executive Director

Dato' Haji Kamaruddin @ Abas Nordin, DSSA, KMN, 75, a Malaysian, is an Independent Non-Executive Director. He has been a member of the Board and the Audit Committee since 1 November 1999. He was appointed as member of the Nominating Committee on 22 January 2013.

Dato' Haji Kamaruddin graduated from the University of Canterbury, New Zealand with a Master of Arts degree majoring in Economics in 1966. He joined the civil service upon his graduation and served the Government until he retired in 1993. During his tenure with the civil service he held various senior positions, among them as Director, Industries Divisions in Ministry of International and Trade Industry ("MITI"), Deputy Secretary-General, Ministry of Works and Director-General of the Registration Department, Ministry of Home Affairs.

Dato' Haji Kamaruddin is a director of Lion Industries Corporation Berhad and Tan Chong Motor Holdings Berhad. He has abstained from deliberating and voting in respect of transactions between the Group and related parties involving himself.

Mr. Heng Ji Keng

Independent Director

Mr. Heng Ji Keng, 66, a Malaysian, is an Independent Director. He joined the Board and the Audit Committee on 1 January 2011. He was appointed Chairman of the Nominating Committee on 22 January 2013.

Mr. Heng has a Bachelor of Economics (Honours) degree in Accounting from University of Malaya and a Master of Commerce from the University of New South Wales, Australia. He qualified as a chartered accountant when he was with Price Waterhouse & Co, Sydney in 1976. In 1982, he co-founded Monteiro & Heng, a public accounting firm, now known as Baker Tilly Monteiro Heng. He is also the co-founder of Ferrier Hodgson MH, the corporate recovery arm of Baker Tilly Monteiro Heng. Mr. Heng is now the Executive Chairman of Baker Tilly Monteiro Heng group, which provides a wide range of professional services such as audit and taxation, corporate advisory, forensic investigation and corporate recovery, restructuring and insolvency.

Mr. Heng is the Chairman of the Institute of Chartered Accountants in Australia (Malaysian Chapter), a Council Member of the Malaysian Institute of Accountants, a Council Member of the Malaysian Institute of Chartered Secretaries and Administrators, a Panel Member of the Disciplinary Committee of CPA Australia and a Panel Member of the Disciplinary Committee, Advocates & Solicitors Disciplinary Board.

Mr. Siow Tiang Sae

Executive Director

Mr. Siow Tiang Sae, 56, a Malaysian, is an Executive Director. He was appointed to the Board on 1 June 2013.

Mr. Siow graduated from Tunku Abdul Rahman College and is a member of the Malaysian Institute of Accountants and a Fellow member of the Association of Chartered Certified Accountants.

Mr. Siow has more than 28 years of experience in audit, accounting, procurement, logistic, information technology and marketing.

Mr. Siow joined Tan Chong Motor Holdings Berhad in May 1982 as Senior Internal Auditor for about three (3) years and later joined APM Automotive Holdings Berhad (APM") Group in January 1985 where he was the Accountant for certain subsidiaries of APM. He is the Senior General Manager of the Company in charge of new business development for APM Group since August 2011. Prior to this, senior positions held by Mr Siow included heading the operations of interior division and APM Auto Components USA Inc. in USA.

Mr. Nicholas Tan Chye Seng

Non-Independent Non-Executive Director

Mr. Nicholas Tan Chye Seng, 40, a Malaysian, is a Non- Independent Non-Executive Director. He was appointed to the Board on 1 June 2013.

Mr. Nicholas Tan graduated from Boston University School of Management with a Bachelor of Science Degree. He joined Tan Chong Motor Holdings Berhad Group ("TCMH Group") in 2006 and formed the Corporate Planning and Strategic Investments Division of TCMH Group. He is an Executive Director of various operating companies involved in manufacturing, distribution, trading, retailing and financial services. He was formerly an Executive Director and Vice-President in research in investment banking prior of joining TCMH Group.

Mr. Nicholas Tan is the son of Dato' Tan Heng Chew, a director and major shareholder of the Company.

Mr. Sow Soon Hock

Executive Director

Mr. Sow Soon Hock, 56, a Malaysian, is an Executive Director. He was appointed to the Board on 22 November 2013.

Mr. Sow graduated from United Business Institute, Brussels with an Executive MBA. He started his career with the APM Group in 1978, rising from supervisory and managerial positions in the Suspension Division until his transfer to OEM Marketing as Senior General Manager.

In July 2006, Mr. Sow was appointed Executive Director of Marketing of APM, being responsible for the Sales and Marketing function of the Group.

Mr. Sow was re-designated as Non-Executive Director of APM in July 2009. However, he did not seek re-election at the Annual General Meeting of APM in May 2010.

Subsequent thereto, Mr. Sow was the Head of TC Manufacturing (Sabah) Sdn Bhd ("TCMS"), a subsidiary of TCMH. He joined TCMS since July 2011 and was assigned to head the Sabah new project.

Notes:

  1. Except for Dato' Tan Heng Chew, Dato' Tan Eng Hwa and Mr. Nicholas Tan Chye Seng, none of the other Directors have any family relationship with any other Director and/or major shareholders of the Company.

  2. None of the Directors have any convictions for offences within the past 10 years. Except as disclosed above, none of the Directors have any conflict of interest in any business arrangement involving the Company.